Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości jest jednostką organizacyjną działającą w ramach struktury Uniwersytetu Zielonogórskiego. Funkcjonuje od 2019 roku.
Instytut został utworzony dla dyscypliny naukowej nauki o zarządzaniu i jakości w ramach dziedziny nauk społecznych. Realizuje działalność naukową, badawczą i dydaktyczną.
Cele strategiczne działalności Instytutu obejmują kluczowe obszary związane z kształceniem, badaniami naukowymi i współpracą z otoczeniem. Cele wpisują się w strategię rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Działalnością Instytutu kieruje Dyrektor Instytutu, będący również przewodniczącym Rady Dyscypliny Naukowej. Instytut posiada kategorię naukową (B+).
W Instytucie prowadzone są trzy kierunki kształcenia studentów: zarządzanie, logistyka i bezpieczeństwo narodowe. Ponadto w ramach współpracy z Instytutem Ekonomii i Finansów pracownicy prowadzą zajęcia na kierunku ekonomia.
Studenci zdobywają wiedzę na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia w formie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Instytut posiada w ofercie również studia podyplomowe i uprawnienia do doktoryzowania. Procesem kształcenia i dydaktyką zajmuje się Zastępca dyrektora instytutu.
Kadrę Instytutu stanowią pracownicy badawczo-dydaktyczni reprezentujący różne specjalności naukowe w zakresie profilu badawczego Katedry zarządzanej przez kierownika.
Kadra badawczo-dydaktyczna obejmuje doświadczonych specjalistów, naukowców i praktyków. Instytut bazuje na pracownikach, którzy swoje wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobywali zarówno w byłej Politechnice Zielonogórskiej oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej, które to uczelnie w wyniku połączenia w 2001 roku utworzyły Uniwersytet Zielonogórski, będący największą Uczelnią w województwie lubuskim. Instytut jest również kontynuatorem tradycji i dorobku Wydziału Ekonomii i Zarządzania.
Pracownicy Instytutu są otwarci na współpracę z krajowymi i zagranicznymi organizacjami naukowymi, społecznymi i biznesowymi. Posiadają doświadczenie w realizacji projektów badawczych i dydaktycznych na rzecz praktyki społeczno-gospodarczej.