Katedra Zarządzania Potencjałem Społecznym Organizacji

Katedra funkcjonuje od roku 2003. Powstała z inicjatywy prof. dr hab. inż. Janiny Stankiewicz, która od początku jest jej kierownikiem.


Kierownik katedry: dr hab. Marta Moczulska, prof. UZ



Pracownicy katedry:

dr inż. Hanna Bortnowska
dr inż. Marzena Góralczyk
dr inż. Patrycja Łychmus
dr Renata Maciejewska
dr Bartosz Seiler


Działalność naukowa


Działalność naukowa pracowników Katedry obejmuje dwa główne nurty:

  1. Zarządzanie zasobami ludzkimi (w tym strategia zarządzania zasobami ludzkimi i jej integrowanie ze strategia przedsiębiorstwa oraz rola zasobów ludzkich w osiąganiu sukcesu organizacji).
  2. Kultura organizacyjna w funkcjonowaniu organizacji (przejawy atrybutów kultury w organizacji, modele wykonywania pracy, klimatu przedsiębiorstwa, wartości preferowane przez pracowników, tworzenie zespołów i przewodzenie nimi, oraz współczesne style zarządzania).

W niniejszych nurtach uwzględnia się również pracowników z niepełnosprawnościami, różnych pokoleń oraz organizacji sektora publicznego i non-profit.

Dorobek naukowy pracowników obejmuje ok. 650 publikacjach (w tym 17 monografii naukowych, podręczników akademickich i skryptów). Za działalność naukową, pracownicy otrzymali nagrody m.in. Rektora UZ: indywidualne (4) oraz zespołowe (9).


Działalność dydaktyczna


Pracownicy Katedry zajmują się zarządzaniem potencjałem społecznym organizacji, w szczególności: zarządzaniem zasobami ludzkimi, komunikowaniem się, negocjacjami, tworzeniem zespołów i kierowaniem nimi, motywowaniem i angażowaniem pracowników, coachingiem, zrachowaniami organizacyjne, zarządzaniem zmianą oraz socjologią zarządzania.

Realizują zajęcia na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia. Poza wykładami, prowadzą ćwiczenia i seminaria dyplomowe, podczas których stosują i rozwijają innowacyjne, autorskie metody pracy z wykorzystaniem elementów zadań warsztatowych, treningów i zadań symulacyjnych, co nie tylko udoskonala proces dydaktyczny, ale również umożliwia studentom zdobycie praktycznych umiejętności.


Działalność organizacyjna


Pracownicy Katedry współpracują z wiodącymi przedsiębiorstwami oraz instytucjami regionu w zakresie praktyk studenckich, staży, otwartych wykładów, szkoleń i warsztatów, opracowania programów przedmiotów, wsparcia tworzenia prac dyplomowych, realizacji projektów unijnych, prac badawczo – rozwojowych oraz przygotowywania ekspertyz na zlecenie przedsiębiorstw i instytucji publicznych. Zorganizowali także 16 konferencji naukowych oraz - w ramach Festiwalu Nauki – zrealizowali 6 projektów, jak np.: Gry decyzyjne w negocjacjach, Czy masz „żyłkę” przedsiębiorcy i zdolności przywódcze?, Czas to pieniądz, Z biznesem przez świat. Od 2004 r. dr inż. Marzena Góralczyk jest koordynatorem Programu Erasmus+ na Wydziale Ekonomii i Zarządzania.

Kierownik Katedry – prof. dr hab. inż. J. Stankiewicz,  jest Redaktorem Naczelnym czasopisma naukowego Management, którego powstanie zainicjowała w 1997 r. Do redakcji czasopisma dołączyła w 2010 r. dr Marta Moczulska, która od 2012r. jest redaktorem tematycznym i od 2020 r. - zastępcą Redaktor Naczelnej -  prof. dr hab. inż. J. Stankiewicz. Aktualnie, czasopismo Management jest indeksowane w ponad 30 bazach, w tym w Web of Science oraz ma 70 pkt według ministerialnej listy czasopism.


Materiały do pobrania


Komunikowanie się w biznesie materiały e-learning

Seminarium Stankiewicz materiały e-learning

Team building materiały e-learning

Zarządzanie zaangażowaniem pracowników w organizacji materiały e-learning

Zarządzanie zmianami materiały e-learning

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18